The Laserworld CS-2000RGB FX adds three grating effects to the CS-2000RGB: line grating, burst grating and radial grating.
Together with the approx. 200 patterns stored on the laser, these effects offer a variety of combinations for impressive illumination of small to medium-sized locations. The grating effects make the projected patterns appear as if they were displayed by many projectors at the same time. The resulting extensiveness allows for effects that could not be achieved in any other way.
But that's not everything the Laserworld CS-2000RGB FX has to offer:

The Laserworld CS-2000RGB FX is a full color RGB laser system a total output power of up to 2'000 mW and a minimum output power of 1'600 mW. The red laser source at 635 nm has an output power of 250 mW, the green DPSS at 532 nm of 250 mW  and the royal-blue laser source at a wavelength of 445 nm has an output power of 1'100 mW. The laser sources ensure powerful laser beams. The projector has good beam specifications with a beam diameter of about 3 mm and beam divergence of 2.0 mrad. The galvo system has a scan speed of up to 30 kpps.

Pattern size and the sensitivity of the microphone can be set by two rotary buttons on the rear side of the housing. 

Through DMX, in the automatic mode as well as in the sound-to-light mode about 120 preset patterns, like waves, tunnels, circles etc. can be projected in different colors and in various speed. If the automatic mode is active, the pre-programmed patterns run without assistance and in the music mode, the laser system projects according to the sound.

Next to the modi mentioned  above, this laser projector provides a master-slave-mode. Show lasers of the same series (slave projectors), connected via DMX cable to a main projector (master projector) project the same patterns like the master projector.

The Laserworld CS-2000RGB FX is computer controllable through a professional ILDA interface. Thus own or pre-programmed lasershows, logos, texts or own graphics and animations can be shown in combination with a laser control software (e.g. Showeditor or Showcontroller).

There are safety features like a key switch, an interlock interface and an on-off switch.

The Laserworld CS-2000RGB FX show laser projector comes with a compact housing, which is light weight and has a stable bracket. The bracket allows for different mounting positions: a hanging as well as a standing installation is possible - ideal for mobile DJs and temporary laser shows, but also for fixed installations at a truss or at the ceiling.

The Laserworld CS-2000RGB FX is ideal for semi-professional applications and is perfectly suitable in bars, medium sized clubs and discos as well as for rental companies, mobile DJs, private use and in any other party location.

Manufacturer:
Laserworld
Typical Total Power:
2'000 mW
Guaranteed Power:
1'600 mW
Power Red:
250 mW / 635 nm
Power Green:
250 mW / 532 nm
Power Blue:
1'100 mW / 445 nm
Laser Class:
4
Beam Specifications:
ca. 3 mm / 2 mrad
Scanner:
galvo system, 30 kpps@4°
Scan Angle:
40°
Laser Source:
Diode, DPSS Laser
Operation Modes:
stand-alone, sound-to-light, DMX, ILDA, Master-Slave
Basic Patterns:
ca. 120 (layers, tunnels, fences, waves, etc.) + three gratings: line, burst, radial
Accessories:
power cable, manual, interlock connector, key
Power Supply:
85 V - 250 V AC
Power Consumption:
120 W
Dimensions:
190/274/160 mm
Product Weight:
4.75 kgShow Lazer Işık Sistemleri Satın Alın

Laserworld, gösteri lazer ışık sistemlerinin üretimi ve dağıtımı alanında bir dünya lideridir. Ürün portföyü, küçük, giriş seviyesi lazer ışık sistemlerinden (efekt lazerleri, kulüp lazerleri </ a>, parti lazerleri ) üst düzey profesyonel lazerlere kadar. Her ürün ve ürün serisi belirli bir müşteri grubunu hedeflediğinden, Laserworld ürün portföyündeki lazer sistemleri birbirini tamamlayarak heterojen müşteri gruplarına yol açar: müzik ekipmanı perakende mağazaları, müzik mağazaları, gece kulüpleri, eğlence parkları, kiralama ve prodüksiyon şirketleri bunların sadece küçük bir parçası.
Laserworld, satışta olan lazer ışık sistemleri için çevrimiçi bir mağaza işletiyor. Doğrudan oradan lazer ışık sistemleri satın almak veya sayısız dağıtım ortağımızdan satın almak mümkündür. Ticari müşterilerin bayi olarak kaydolmaları önerilir.

Lazer Sistemleri Kirala

Satın almak her zaman mantıklı değildir, ancak lazer gösteri sistemleri kiralamak </ a >. Laserworld, kiralık büyük bir lazer sistemi stokuna sahiptir. Kiralık lazer sistemleri dünya çapında nakliye için mevcuttur ve ayrıca profesyonel lazer operatörleri ile birlikte kiralanabilir. Sadece RTI tarafından yapılan yüksek profesyonel lazer gösterisi ekipmanını kiralıyoruz. Dolayısıyla, PIKO ürünleri, NANO ve NEO Serisi mevcuttur. Ve tabii ki Showcontroller , Pangolin ve Lasergraph DSP lazer gösterisi kontrol sistemleri de kiralanabilir.
Laserworld, 10W ve daha fazla RGB beyaz ışık lazer sistemi stoğuna sahiptir. çevrimiçi kiralama fiyat listesi yardımcı olur Kiralama için doğru lazerin seçilmesinde ve kira bedelinin hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca pus makineleri, duman makineleri veya MIDI denetleyicileri gibi kiralık lazer aksesuarlarını seçmek de mümkündür.

Lazer Şov Üretimi

Gösteri ortaklarının uzun yıllara dayanan deneyimi ve lazerlerin ürettiği lazerlerin birçok geçmiş lazer şovu ve multimedya şov projelerinden Laserworld Group faaliyete geçti, bizi her tür lazer gösterisi prodüksiyonu veya lazer gösterisi projesi için doğru ortak haline getirdi. Lazer sistemlerinin veya multimedya projeksiyonlarının sabit kurulumu olursa olsun, veya geçici bir gösteri ise: Uzmanlarımız lazer gösterisi planlama, tasarım, yerinde uygulama ve lazer gösterisi prodüksiyonu . Anahtar teslim multimedya gösterisi çözümleri ve Laser Show prodüksiyonları , büyük sahne şovlarında olduğu gibi kısmen veya diğer şov prodüksiyonlarına gömülü festivaller veya konserler. Zaman kodlu, önceden senkronize edilmiş şovların yanı sıra canlı lazer şovları da yapılabilir: Her iki tür için de uzmanlarımız var, son derece karmaşık senkronizasyon senaryolarını bile idare edebilirler.
Küçük ölçekli lazer şovları yapmak da mümkündür. az para: Bize lazer şovunuz için planlarınızdan bahsedin, şov bütçesini karşılayan bir şov belirlemenize yardımcı olalım.

Lazer Gösterisi Referansları

Lazer şovlarının ve multi medyanın birçok referansıia, Laserworld grubu tarafından üretilen lazer sistemlerinin geçtiğimiz yıllarda biriken faaliyete geçtiğini gösterir, bu nedenle bunları portföy bölümü . Elbette, bu referanslar, ortaklarımızın yıllar boyunca yaptığı lazer şovlarının ve multimedya şovlarının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir, çünkü müşterilerimizin çoğu, projelerini referanslarımızda göstermemizi istememiştir - esas olarak bunlar ticari lazer olduğundan Herkese açık olarak gösterilmesi amaçlanmayan uygulamalar veya kurumsal lazer şovları. Yine de çok sayıda referans hazırladık ve daha fazlasını eklemeye devam ediyoruz.
Laserworld Group'un ortakları, birçok farklı durumda ve birçok farklı uygulama için lazer şovları ve multimedya projeleri gerçekleştirdiler. Lazer şovlarının en sık görülen yerleri gece kulüplerinde , festivaller , eğlence parkları ve kurumsal şovlarda . Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve müzisyen, sahne şovları için lazer şovu ve multimedya desteğine güveniyor. Bunun yanı sıra, düğünlerde , ürün sunumları için veya mimari ve haritalama .
Distributed Brand Laserworld Distributed Brand tarm distributed brand Ray Technologies
Showcontroller logo greyShoweditor laser show software Distributed Brand Pangolin Distributed Brand coherent 
 

Türkiye'de Laserworld Laserworld(Switzerland) AG   -   [ Gizlilik Politikası | Yasal bilgi ]