The Laserworld PL-30.000RGB Showlaser is completely equipped with diodes and has a good white balance with linear color gradient and high visibility.

The Laserworld PL-30.000RGB (ShowNET) units have a built-in network DAC for Showcontroller and Showeditor, but also can be controlled with any ILDA laser control software such as Pangolin Quickshow, Pangolin Beyond, LSX, Lasergraph DSP, etc. via external ILDA interface (e.g. FB3). They also have a built-in memory with pre-set patterns, that can be easily triggered through DMX, automatic and sound-to-light mode.
The Laserworld PL-30.000RGB (ShowNET) comes with integrated ShowNET network interface and free laser show software. Details in the box below.

Among the advantages of the Laserworld PL-30.000RGB show laser are:

  • a powerful yet cost-effective solution for demanding laser applications
  • ideal for big nightclubs, big stages, concerts and festivals
  • brilliant colours with beautiful colour gradient
  • ideal for beam shows over long distances and simple graphic projections

The Laserworld PL-30.000RGB has a beam diameter of about 6.5 mm and a beam divergence of only 1.3 mrad.
The guaranteed output power at aperture is 30'000 mW: 7'500 mW / 638 nm (red), 8'500 mW / 520 nm (green), 15'000 mW / 450 nm (blue).
The scanning speed is 35 kpps@8° ILDA and the maximum scanning angle is 50°.

The entire device is designed according to Sealed Housing Technology, which reduces maintenance to a minimum. Cooling takes place via the external heat sink.
The show laser comes with an internal PSU for easier handling.

On the back of the device there are potentiometers with which the individual colours or the colour balance can be easily adjusted. There, the projection can also be moved on the X- / Y-axis. In addition, the laser has a Scan Safety feature, which can also be set on the back of the device.


+ Integrated ShowNET incl. free laser show software

The Laserworld PL-30.000RGB features an integrated ShowNET network interface with free laser control software included!
Start with your own professional laser show thanks to the intuitive Showeditor laser show software which comes with every new Laserworld PL-30.000RGB (ShowNET) for free. The Showcontroller software is supported as well and can be purchased additionally.
The integrated ShowNET allows for direct input through ILDA and LAN. Besides DMX, it is possible to trigger single frames via ArtNet. You can play custom frames and shows from an integrated SD card (included in delivery) – even in stand-alone and sound-to-light mode!
There are two different DMX modes:
(1) DJ Mode with the most used features for beginners. Only a few DMX channels are used for a quick and easy access to the most important adjustments directly at the laser system.
(2) Professional Mode with all DMX features especially for users with a DMX console. All adjustments can be triggered and allow for full control of the professional laser show.
The integrated ShowNET works as DAC (digital to analog converter) and enables ILDA streaming.

Hardware features of integrated ShowNET:

X/Y scanner outputs with 12 bit resolution (4096 different positions on each axis)
Color outputs with 8 bit resolution (256 different intensity values per color channel): red, green, blue, intensity linked to green
DMX512 input and output (non-isolated)
100 Mbit Ethernet port
Flexible IP address setting: static address, DHCP or AutoIP
Internal MicroSD card for ILDA file playback (ILDA format code 4/5 RGB), can be accessed via LAN
standalone operation and DMX IN/OUT via DMX-Adapter
Maximum scan speed ~100.000 points per second
Up to 16 devices can be used in parallel for multiprojector laser shows
Built-in ArtNet-to-DMX converter
Manufacturer:
Laserworld
Guaranteed Power After Optics:
30'000 mW
Power Red:
7'500 mW / 638 nm
Power Green:
8'500 mW / 520 nm
Power Blue:
15'000 mW / 450 nm
Laser Class:
4
Beam Specifications:
ca. 6.5 mm / 1.3 mrad
Scanner:
35 kpps@8° ILDA
Scan Angle:
50° max.
Laser Source:
Diode
Operation Modes:
ILDA, DMX, LAN, ArtNet, ILDA streaming, integrated SD card, stand-alone, sound-to-light, master-slave
Accessories:
incl. case, key, power cable, manual; full version Showeditor software license included
Power Supply:
internal PSU
Power Consumption:
900 W
Dimensions:
500 x 336 x 215 mm (L x W x H)
Product Weight:
31 kgShow Lazer Işık Sistemleri Satın Alın

Laserworld, gösteri lazer ışık sistemlerinin üretimi ve dağıtımı alanında bir dünya lideridir. Ürün portföyü, küçük, giriş seviyesi lazer ışık sistemlerinden (efekt lazerleri, kulüp lazerleri </ a>, parti lazerleri ) üst düzey profesyonel lazerlere kadar. Her ürün ve ürün serisi belirli bir müşteri grubunu hedeflediğinden, Laserworld ürün portföyündeki lazer sistemleri birbirini tamamlayarak heterojen müşteri gruplarına yol açar: müzik ekipmanı perakende mağazaları, müzik mağazaları, gece kulüpleri, eğlence parkları, kiralama ve prodüksiyon şirketleri bunların sadece küçük bir parçası.
Laserworld, satışta olan lazer ışık sistemleri için çevrimiçi bir mağaza işletiyor. Doğrudan oradan lazer ışık sistemleri satın almak veya sayısız dağıtım ortağımızdan satın almak mümkündür. Ticari müşterilerin bayi olarak kaydolmaları önerilir.

Lazer Sistemleri Kirala

Satın almak her zaman mantıklı değildir, ancak lazer gösteri sistemleri kiralamak </ a >. Laserworld, kiralık büyük bir lazer sistemi stokuna sahiptir. Kiralık lazer sistemleri dünya çapında nakliye için mevcuttur ve ayrıca profesyonel lazer operatörleri ile birlikte kiralanabilir. Sadece RTI tarafından yapılan yüksek profesyonel lazer gösterisi ekipmanını kiralıyoruz. Dolayısıyla, PIKO ürünleri, NANO ve NEO Serisi mevcuttur. Ve tabii ki Showcontroller , Pangolin ve Lasergraph DSP lazer gösterisi kontrol sistemleri de kiralanabilir.
Laserworld, 10W ve daha fazla RGB beyaz ışık lazer sistemi stoğuna sahiptir. çevrimiçi kiralama fiyat listesi yardımcı olur Kiralama için doğru lazerin seçilmesinde ve kira bedelinin hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca pus makineleri, duman makineleri veya MIDI denetleyicileri gibi kiralık lazer aksesuarlarını seçmek de mümkündür.

Lazer Şov Üretimi

Gösteri ortaklarının uzun yıllara dayanan deneyimi ve lazerlerin ürettiği lazerlerin birçok geçmiş lazer şovu ve multimedya şov projelerinden Laserworld Group faaliyete geçti, bizi her tür lazer gösterisi prodüksiyonu veya lazer gösterisi projesi için doğru ortak haline getirdi. Lazer sistemlerinin veya multimedya projeksiyonlarının sabit kurulumu olursa olsun, veya geçici bir gösteri ise: Uzmanlarımız lazer gösterisi planlama, tasarım, yerinde uygulama ve lazer gösterisi prodüksiyonu . Anahtar teslim multimedya gösterisi çözümleri ve Laser Show prodüksiyonları , büyük sahne şovlarında olduğu gibi kısmen veya diğer şov prodüksiyonlarına gömülü festivaller veya konserler. Zaman kodlu, önceden senkronize edilmiş şovların yanı sıra canlı lazer şovları da yapılabilir: Her iki tür için de uzmanlarımız var, son derece karmaşık senkronizasyon senaryolarını bile idare edebilirler.
Küçük ölçekli lazer şovları yapmak da mümkündür. az para: Bize lazer şovunuz için planlarınızdan bahsedin, şov bütçesini karşılayan bir şov belirlemenize yardımcı olalım.

Lazer Gösterisi Referansları

Lazer şovlarının ve multi medyanın birçok referansıia, Laserworld grubu tarafından üretilen lazer sistemlerinin geçtiğimiz yıllarda biriken faaliyete geçtiğini gösterir, bu nedenle bunları portföy bölümü . Elbette, bu referanslar, ortaklarımızın yıllar boyunca yaptığı lazer şovlarının ve multimedya şovlarının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir, çünkü müşterilerimizin çoğu, projelerini referanslarımızda göstermemizi istememiştir - esas olarak bunlar ticari lazer olduğundan Herkese açık olarak gösterilmesi amaçlanmayan uygulamalar veya kurumsal lazer şovları. Yine de çok sayıda referans hazırladık ve daha fazlasını eklemeye devam ediyoruz.
Laserworld Group'un ortakları, birçok farklı durumda ve birçok farklı uygulama için lazer şovları ve multimedya projeleri gerçekleştirdiler. Lazer şovlarının en sık görülen yerleri gece kulüplerinde , festivaller , eğlence parkları ve kurumsal şovlarda . Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve müzisyen, sahne şovları için lazer şovu ve multimedya desteğine güveniyor. Bunun yanı sıra, düğünlerde , ürün sunumları için veya mimari ve haritalama .
Distributed Brand Laserworld Distributed Brand tarm distributed brand Ray Technologies
Showcontroller logo greyShoweditor laser show software Distributed Brand Pangolin Distributed Brand coherent 
 

Türkiye'de Laserworld Laserworld(Switzerland) AG   -   [ Gizlilik Politikası | Yasal bilgi ]