Built with the latest RTI Semiconductor Laser Module technology and a green coherent Taipan OPSL module!

The RTI PIKO RGB 30 OPSL is made in Germany and is a compact show laser system in a rugged, dust-proof housing that is ideally suited for top professional laser show applications of any kind. It is built with the latest RTI semiconductor laser modules that are specially designed in a way to keep spot size as well as divergence equal on both x- and y-axis. This is significantly advantageous over solutions with a very good divergence on one axis, but a bad divergence on the other. The laser modules inside the RTI PIKO RGB 30 OPSL are different - the spot size and shape is equal for all colors and on both axis!

The beam specifications of the new RTI PIKO RGB 30 OPSL are given with only 4.5 mm diameter and less than 0.9 mrad divergence - which applies to both axis, so it’s an actual value not an average and provides higher quality results than specifications with mixed calculations. The extremely small beam diameter allows for the use of very small mirrors, which results in reduced inertia and thus very good scanning performance.

KEY FEATURES

 • 30 W total RGB power in a small housing of only 250 x 411 x 265 mm
 • super small spot of 4.5 mm for reduced inertia and thus fast scanning
 • All wavelengths matched in divergence and beam size
 • extremely low divergence of less than 0.9 mrad - on both axis!
 • Compact form factor, Module size equal to the Coherent OPSL modules
 • extremely lightweight unit with only 20 kg
 • Different, brighter wavelengths for increased visibility
 • brilliant colors and great color fading
 • Laser modules do not come out of internal alignment
 • Maintenance free laser modules
 • Interlock / e-stop signal can be daisy-chained
 • High quality product, made in Germany
 • Great scanning performance suitable for projections as well as for beams
 • Including integrated switchable Double Grating Effect!

The RTI PIKO RGB 30 OPSL impresses with a guaranteed RGB output power of 30'000 mW. Great visibility is achieved with the new RTI Semiconductor Laser Modules (RSL) with special wavelengths for increased visibility: 8'000 mW at 637 nm for a very bright red combined with a strong blue laser module with 15'000 mW at 455 nm. The 10 W / 530 nm Coherent Taipan OPSL green provides a warmer green tone than the 520 nm diodes and has increased visibility.
These new RSL modules with their extremely low divergence and homogenous beam shape make the RTI PIKO RGB 30 OPSL a top professional laser system. The extremely small beam diameter of only 4.5 mm allows for the use of small scanner mirrors which leads to reduced inertia and higher scan speeds. This is especially important, as the RTI PIKO RGB 30 OPSL can be used for any kind of laser show application: Super sharp beams and vivid colors for large scale concerts and festivals but also a perfectly matched beam for crisp graphics.

Beam Spot Comparison RTI PIKO RGB 30 OPSL

The RTI Semiconductor Laser Modules are maintenance free and do not come out of internal alignment.
The standard scanners can be run at a maximum of 45 kpps@8° ILDA and a maximum scan angle of 50° at 35 kpps. CT-6210H scanners with LAS Turboscan drivers are available as option and provide even higher scan speeds with up to 60kpps at ILDA 8°.

The housing is built very durable and ideal for use on the road. It has an interlock / e-stop through port, which allows for daisy-chaining the interlock signal, which means that only one e-stop is required for several laser systems. Due to the dustproof housing, the maintenance effort is very low and the device is also suitable for tough touring applications.

The powerful RTI PIKO RGB 30 OPSL is suitable for indoor and outdoor show laser applications at concerts, festivals and other huge events. Demanding graphics projections or projections over long distances are possible without any problems, due to the extremely good divergence.

INCLUDING SHOWNET LASER MAINBOARD

The RTI PIKO RGB 30 OPSL is delivered with a ShowNET laser mainboard as standard. This means it has a multitude of control features already built-in: Control via DMX or ArtNET, just like a normal lighting fixture, are possible as well as computer control via ILDA or LAN. Of course the laser can be run in stand alone operation, too. The contents for playback (for DMX, ArtNet, Stand-Alone, etc.) can be fully customized. As the ShowNET laser mainboard comes with a full license of the Showeditor software, it is easy to create custom content for the built-in memory or even directly control the laser with a computer - either live or for creation an playback of complete laser shows.

If ILDA shall be used as control option, like from an external Lasergraph DSP, the internal ShowNET mainboard can also be used as receiver for an IDLA streaming signal - so the externbal ILDA signal can be feeded to an external ShowNEt device and this sends the direct control to the RTI PIKO RGB 30 OPSL via ILDA Streaming - so no long ILDA cables are required any more, even with ILDA based control systems.
OPTIONS

 • CT-6210H scanner with LAS Turboscan driver upgrade
 • RTI Remote Pad
 • RTI GOBO Wheel compact
 • Double Grating
Manufacturer:
Ray Technologies
Guaranteed Power After Optics:
30'000 mW
Power Red:
8'000 mW / 637 nm
Power Green:
10'000 mw / 530 nm (OPSL)
Power Blue:
15'000 mW / 455 nm
Laser Class:
4
Beam Specifications (full angle):
ca. 4.5 mm / < 0.9 mrad
Scanner:
45 kpps ILDA 8°; optional CT-6210H with LAS Turboscan: 60 kpps ILDA 8°; max. 60°
Scan Angle:
max. 50°
Laser Source:
RTI Semiconductor Laser Modules, Coherent Taipan OPSL
Operation Modes:
ILDA, LAN (Software), DMX, ArtNET, ILDA-Streaming, Stand-Alone; (integrated intelligent ShowNET laser mainboard with display)
Basic Patterns:
100, customizable
Accessories:
Power cable, manual, Full Showeditor software license included
Power Supply:
85-250 V AC 50/60 Hz
Power Consumption:
600 W
Dimensions:
250 x 411 x 265 mm
Product Weight:
20 kgShow Lazer Işık Sistemleri Satın Alın

Laserworld, gösteri lazer ışık sistemlerinin üretimi ve dağıtımı alanında bir dünya lideridir. Ürün portföyü, küçük, giriş seviyesi lazer ışık sistemlerinden (efekt lazerleri, kulüp lazerleri </ a>, parti lazerleri ) üst düzey profesyonel lazerlere kadar. Her ürün ve ürün serisi belirli bir müşteri grubunu hedeflediğinden, Laserworld ürün portföyündeki lazer sistemleri birbirini tamamlayarak heterojen müşteri gruplarına yol açar: müzik ekipmanı perakende mağazaları, müzik mağazaları, gece kulüpleri, eğlence parkları, kiralama ve prodüksiyon şirketleri bunların sadece küçük bir parçası.
Laserworld, satışta olan lazer ışık sistemleri için çevrimiçi bir mağaza işletiyor. Doğrudan oradan lazer ışık sistemleri satın almak veya sayısız dağıtım ortağımızdan satın almak mümkündür. Ticari müşterilerin bayi olarak kaydolmaları önerilir.

Lazer Sistemleri Kirala

Satın almak her zaman mantıklı değildir, ancak lazer gösteri sistemleri kiralamak </ a >. Laserworld, kiralık büyük bir lazer sistemi stokuna sahiptir. Kiralık lazer sistemleri dünya çapında nakliye için mevcuttur ve ayrıca profesyonel lazer operatörleri ile birlikte kiralanabilir. Sadece RTI tarafından yapılan yüksek profesyonel lazer gösterisi ekipmanını kiralıyoruz. Dolayısıyla, PIKO ürünleri, NANO ve NEO Serisi mevcuttur. Ve tabii ki Showcontroller , Pangolin ve Lasergraph DSP lazer gösterisi kontrol sistemleri de kiralanabilir.
Laserworld, 10W ve daha fazla RGB beyaz ışık lazer sistemi stoğuna sahiptir. çevrimiçi kiralama fiyat listesi yardımcı olur Kiralama için doğru lazerin seçilmesinde ve kira bedelinin hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca pus makineleri, duman makineleri veya MIDI denetleyicileri gibi kiralık lazer aksesuarlarını seçmek de mümkündür.

Lazer Şov Üretimi

Gösteri ortaklarının uzun yıllara dayanan deneyimi ve lazerlerin ürettiği lazerlerin birçok geçmiş lazer şovu ve multimedya şov projelerinden Laserworld Group faaliyete geçti, bizi her tür lazer gösterisi prodüksiyonu veya lazer gösterisi projesi için doğru ortak haline getirdi. Lazer sistemlerinin veya multimedya projeksiyonlarının sabit kurulumu olursa olsun, veya geçici bir gösteri ise: Uzmanlarımız lazer gösterisi planlama, tasarım, yerinde uygulama ve lazer gösterisi prodüksiyonu . Anahtar teslim multimedya gösterisi çözümleri ve Laser Show prodüksiyonları , büyük sahne şovlarında olduğu gibi kısmen veya diğer şov prodüksiyonlarına gömülü festivaller veya konserler. Zaman kodlu, önceden senkronize edilmiş şovların yanı sıra canlı lazer şovları da yapılabilir: Her iki tür için de uzmanlarımız var, son derece karmaşık senkronizasyon senaryolarını bile idare edebilirler.
Küçük ölçekli lazer şovları yapmak da mümkündür. az para: Bize lazer şovunuz için planlarınızdan bahsedin, şov bütçesini karşılayan bir şov belirlemenize yardımcı olalım.

Lazer Gösterisi Referansları

Lazer şovlarının ve multi medyanın birçok referansıia, Laserworld grubu tarafından üretilen lazer sistemlerinin geçtiğimiz yıllarda biriken faaliyete geçtiğini gösterir, bu nedenle bunları portföy bölümü . Elbette, bu referanslar, ortaklarımızın yıllar boyunca yaptığı lazer şovlarının ve multimedya şovlarının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir, çünkü müşterilerimizin çoğu, projelerini referanslarımızda göstermemizi istememiştir - esas olarak bunlar ticari lazer olduğundan Herkese açık olarak gösterilmesi amaçlanmayan uygulamalar veya kurumsal lazer şovları. Yine de çok sayıda referans hazırladık ve daha fazlasını eklemeye devam ediyoruz.
Laserworld Group'un ortakları, birçok farklı durumda ve birçok farklı uygulama için lazer şovları ve multimedya projeleri gerçekleştirdiler. Lazer şovlarının en sık görülen yerleri gece kulüplerinde , festivaller , eğlence parkları ve kurumsal şovlarda . Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve müzisyen, sahne şovları için lazer şovu ve multimedya desteğine güveniyor. Bunun yanı sıra, düğünlerde , ürün sunumları için veya mimari ve haritalama .
Distributed Brand Laserworld Distributed Brand tarm distributed brand Ray Technologies
Showcontroller logo greyShoweditor laser show software Distributed Brand Pangolin Distributed Brand coherent 
 

Türkiye'de Laserworld Laserworld(Switzerland) AG   -   [ Gizlilik Politikası | Yasal bilgi ]