The tarm 2.5 FB4 show laser projector is a pure diode, full color whitelight RGB laser system with full analog color modulation and already integrated Pangolin FB4 Quickshow 'Max' network interface. The guaranteed output power is specified at 2'700 mW after optics. The benefits of this laser system include:

 • 2'700 mW guaranteed output power
 • network interface Pangolin FB4 Quickshow 'Max' is already integrated
 • including Pangolin Quickshow software
 • a very fast scan speed of 45 kpps@8° ILDA for graphics projection
 • high-precision diode arrays provide an excellent beam divergence of less than 0.9 mrad at a low beam diameter
 • pure diode laser
 • improved method for increasing the beam precision of the single-mode diodes
 • beautiful colors and good color fading
 • the tarm two impresses with a very bright 637 nm single mode red

 

The tarm 2.5 laser has great beam specifications with a diameter of ca. 3.5 mm and a beam divergence of less than 0.9 mrad (full angle).
It is equipped with a bright red (750 mW / 637 nm), a green (700 mW / 520 nm), and a blue (1'500 mW / 450 nm) diode laser source.

The scanners are very fast with 45 kpps@8° ILDA standard and allow for a maximum scan angle of 50°. Thus they are well graphics capable and suitable for professional laser applications.
Optionally as upgrade available: CT-6210H scanners with 60 kpps@8° ILDA and a max. scan angle of 60°.


Pangolin FB4 Quickshow 'Max':

The tarm 2.5 FB4 show laser has an integrated Pangolin FB4 interface. The Pangolin FB4 is a network interface, which runs with Pangolin Quickshow or Pangolin BEYOND software (available as separate upgrade license). Pangolin Quickshow is already included. There is no need anymore to using ILDA cables to connect the show laser to the control computer.

Features of Pangolin FB4 Quickshow 'Max' are:

 • Full Ethernet control
 • Stand-alone SD memory card
 • Full color OLED display
 • Support for DMX and ILDA

The integrated full color OLED display provides various setting options:

 • Projector settings
 • Network settings
 • Color palette settings
 • Geometric corrections
 • Safety settings
 • etc.

 The Pangolin FB4 'Max' runs the Pangolin Quickshow laser control software and offers the possibility to control the show laser system through TCP/IP network, DMX512 control or by the onboard SD-memory.

For network control:

Just connect a network cable (CAT5) from your computer, running Pangolin Quickshow (free software download on pangolin.com), to the network port of the Pangolin FB4.

For DMX512 control:

Just connect a DMX512 cable (XLR 5pin) from your DMX console or DMX interface to the DMX IN connector of the Pangolin FB4.

With SD-memory:

Create content in Pangolin software and then export this content to the onboard SD-memory (included in delivery). It is possible to playback the content from the SD-memory automatically, without the need for a computer. 

Further advantages of the tarm 2.5 FB4 :

The housing of the tarm 2.5 is built very rugged and in a dust-proof way, so there is no air circulation inside the enclosure. This reduces maintenance efforts to a minimum.
The mounting bracket allows for hanging and for upright mounting of the laser system.

The tarm 2.5 FB4 is especially suitable for show laser applications in clubs and bars and can be used by beginners as well as professionals.

Manufacturer:
Tarm
Guaranteed Power After Optics:
2'700 mW
Power Red:
700 mW / 637 nm
Power Green:
750 mW / 520 nm
Power Blue:
1'500 mW / 450 nm
Laser Class:
4
Beam Specifications (full angle):
ca. 3.5 mm / < 0.9 mrad
Scanner:
45kpps ILDA 8°
optional: CT-6210H (LF); 60kpps ILDA 8°; max. 60°.
Scan Angle:
50°
Laser Source:
Diode
Operation Modes:
network interface Pangolin FB4; DMX, ILDA
Accessories:
power cable, manual, key, interlock connector
Power Supply:
85 V - 250 V / AC
Power Consumption:
100 W
Dimensions:
220 / 220 / 150 mm
Product Weight:
7 kgShow Lazer Işık Sistemleri Satın Alın

Laserworld, gösteri lazer ışık sistemlerinin üretimi ve dağıtımı alanında bir dünya lideridir. Ürün portföyü, küçük, giriş seviyesi lazer ışık sistemlerinden (efekt lazerleri, kulüp lazerleri </ a>, parti lazerleri ) üst düzey profesyonel lazerlere kadar. Her ürün ve ürün serisi belirli bir müşteri grubunu hedeflediğinden, Laserworld ürün portföyündeki lazer sistemleri birbirini tamamlayarak heterojen müşteri gruplarına yol açar: müzik ekipmanı perakende mağazaları, müzik mağazaları, gece kulüpleri, eğlence parkları, kiralama ve prodüksiyon şirketleri bunların sadece küçük bir parçası.
Laserworld, satışta olan lazer ışık sistemleri için çevrimiçi bir mağaza işletiyor. Doğrudan oradan lazer ışık sistemleri satın almak veya sayısız dağıtım ortağımızdan satın almak mümkündür. Ticari müşterilerin bayi olarak kaydolmaları önerilir.

Lazer Sistemleri Kirala

Satın almak her zaman mantıklı değildir, ancak lazer gösteri sistemleri kiralamak </ a >. Laserworld, kiralık büyük bir lazer sistemi stokuna sahiptir. Kiralık lazer sistemleri dünya çapında nakliye için mevcuttur ve ayrıca profesyonel lazer operatörleri ile birlikte kiralanabilir. Sadece RTI tarafından yapılan yüksek profesyonel lazer gösterisi ekipmanını kiralıyoruz. Dolayısıyla, PIKO ürünleri, NANO ve NEO Serisi mevcuttur. Ve tabii ki Showcontroller , Pangolin ve Lasergraph DSP lazer gösterisi kontrol sistemleri de kiralanabilir.
Laserworld, 10W ve daha fazla RGB beyaz ışık lazer sistemi stoğuna sahiptir. çevrimiçi kiralama fiyat listesi yardımcı olur Kiralama için doğru lazerin seçilmesinde ve kira bedelinin hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca pus makineleri, duman makineleri veya MIDI denetleyicileri gibi kiralık lazer aksesuarlarını seçmek de mümkündür.

Lazer Şov Üretimi

Gösteri ortaklarının uzun yıllara dayanan deneyimi ve lazerlerin ürettiği lazerlerin birçok geçmiş lazer şovu ve multimedya şov projelerinden Laserworld Group faaliyete geçti, bizi her tür lazer gösterisi prodüksiyonu veya lazer gösterisi projesi için doğru ortak haline getirdi. Lazer sistemlerinin veya multimedya projeksiyonlarının sabit kurulumu olursa olsun, veya geçici bir gösteri ise: Uzmanlarımız lazer gösterisi planlama, tasarım, yerinde uygulama ve lazer gösterisi prodüksiyonu . Anahtar teslim multimedya gösterisi çözümleri ve Laser Show prodüksiyonları , büyük sahne şovlarında olduğu gibi kısmen veya diğer şov prodüksiyonlarına gömülü festivaller veya konserler. Zaman kodlu, önceden senkronize edilmiş şovların yanı sıra canlı lazer şovları da yapılabilir: Her iki tür için de uzmanlarımız var, son derece karmaşık senkronizasyon senaryolarını bile idare edebilirler.
Küçük ölçekli lazer şovları yapmak da mümkündür. az para: Bize lazer şovunuz için planlarınızdan bahsedin, şov bütçesini karşılayan bir şov belirlemenize yardımcı olalım.

Lazer Gösterisi Referansları

Lazer şovlarının ve multi medyanın birçok referansıia, Laserworld grubu tarafından üretilen lazer sistemlerinin geçtiğimiz yıllarda biriken faaliyete geçtiğini gösterir, bu nedenle bunları portföy bölümü . Elbette, bu referanslar, ortaklarımızın yıllar boyunca yaptığı lazer şovlarının ve multimedya şovlarının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir, çünkü müşterilerimizin çoğu, projelerini referanslarımızda göstermemizi istememiştir - esas olarak bunlar ticari lazer olduğundan Herkese açık olarak gösterilmesi amaçlanmayan uygulamalar veya kurumsal lazer şovları. Yine de çok sayıda referans hazırladık ve daha fazlasını eklemeye devam ediyoruz.
Laserworld Group'un ortakları, birçok farklı durumda ve birçok farklı uygulama için lazer şovları ve multimedya projeleri gerçekleştirdiler. Lazer şovlarının en sık görülen yerleri gece kulüplerinde , festivaller , eğlence parkları ve kurumsal şovlarda . Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve müzisyen, sahne şovları için lazer şovu ve multimedya desteğine güveniyor. Bunun yanı sıra, düğünlerde , ürün sunumları için veya mimari ve haritalama .
Distributed Brand Laserworld Distributed Brand tarm distributed brand Ray Technologies
Showcontroller logo greyShoweditor laser show software Distributed Brand Pangolin Distributed Brand coherent 
 

Türkiye'de Laserworld Laserworld(Switzerland) AG   -   [ Gizlilik Politikası | Yasal bilgi ]