The tarm 5 show laser projector is a pure diode solution with analog color modulation and a guaranteed output power of 5'000 mW.

The tarm 5 (ShowNET) units have a built-in network DAC for Showcontroller and Showeditor, but also can be controlled with any ILDA laser control software such as Pangolin Quickshow, Pangolin Beyond, LSX, Lasergraph DSP, etc. via external ILDA interface (e.g. FB3). They also have a built-in memory with pre-set patterns, that can be easily triggered through DMX, automatic mode.
The tarm 5 (ShowNET) comes with integrated ShowNET network interface and free laser show software. Details in the box below.

The benefits include:

  • 5'000 mW guaranteed output power
  • a very fast maximum scan speed of 45 kpps@8° ILDA for graphics projection
  • high-precision diode arrays provide an excellent beam divergence of less than 0.9 mrad for a low beam diameter
  • pure diode laser
  • novel method for increasing the beam precision of the single-mode diodes
  • beautiful colors and great color fading
  • the tarm 5 impresses with a very bright 637 nm single mode red
  • trim pots for adjusting color intensity
  • MANUFACTURED IN GERMANY, with high precision diodes array modules

The tarm 5 has good specifications with a beam diameter of ca. 3.5 mm and a beam divergence of less than 0.9 mrad (full angle).
It is equipped with a red (1'400 mW / 637 nm), a green (1'500 mW / 520 nm), and a blue (3'000 mW / 450 nm) diode laser source.

The tarm 5 devices have very fast scanners, running at 45 kpps@8° ILDA and scanning a maximum scan angle of 45° (@30 kpps), upgrades to CT-scanners with 60 kpps@8° ILDA and a deflection angle of up to 60° (@35 kpps) are available on request. These specifications definitely make the units perfectly suitable for professional applications and ideal for graphics projections.

This show laser light has a switchable scan safety and switches for x-axis and y-axis flip. Color intensity can be adjusted with trim pots per color channel.

The housing of the tarm 5 is built very rugged and in a dust-proof way, so there is no air circulation inside the enclosure. This reduces maintenance efforts to a minimum.
The mounting bracket allows for hanging and for upright mounting of the laser system.

The tarm 5 is suitable for demanding show laser applications and graphics projections in clubs, bars and on small stages and can be used by beginners as well as professionals.

+ Integrated ShowNET incl. free laser show software

The tarm 5 features an integrated ShowNET network interface with free laser control software included!
Start with your own professional laser show thanks to the intuitive Showeditor laser show software which comes with every new Laserworld tarm 5 (ShowNET) for free. The Showcontroller software is supported as well and can be purchased additionally.
The integrated ShowNET allows for direct input through ILDA and LAN. Besides DMX, it is possible to trigger single frames via ArtNet. You can play custom frames and shows from an integrated SD card (included in delivery) – even in stand-alone mode!
There are two different DMX modes:
(1) DJ Mode with the most used features for beginners. Only a few DMX channels are used for a quick and easy access to the most important adjustments directly at the laser system.
(2) Professional Mode with all DMX features especially for users with a DMX console. All adjustments can be triggered and allow for full control of the professional laser show.
The integrated ShowNET works as DAC (digital to analog converter) and enables ILDA streaming.

Hardware features of integrated ShowNET:

X/Y scanner outputs with 12 bit resolution (4096 different positions on each axis)
Color outputs with 8 bit resolution (256 different intensity values per color channel): red, green, blue, intensity linked to green
DMX512 input and output (non-isolated)
100 Mbit Ethernet port
Flexible IP address setting: static address, DHCP or AutoIP
Internal MicroSD card for ILDA file playback (ILDA format code 4/5 RGB), can be accessed via LAN
standalone operation and DMX IN/OUT via DMX-Adapter
Maximum scan speed ~100.000 points per second
Up to 16 devices can be used in parallel for multiprojector laser shows
Built-in ArtNet-to-DMX converter
Manufacturer:
Tarm
Guaranteed Power After Optics:
5'000 mW
Power Red:
1'400 mW / 637 nm
Power Green:
1'500 mW / 520 nm
Power Blue:
3'000 mW / 450 nm
Laser Class:
4
Beam Specifications (full angle):
ca. 3.5 mm / < 0.9 mrad
Scanner:
45 kpps ILDA 8°
optional CT-6210H with LAS Turboscan: 60kpps ILDA 8°; max. 60°.
Scan Angle:
max. 50°
Laser Source:
Diode
Operation Modes:
ILDA, DMX, LAN, ArtNet, integrated SD card, stand-alone, master-slave; integrated intelligent ShowNET laser mainboard with display
optional: Pangolin FB4
Accessories:
power cable, manual, key, interlock connector, full version Showeditor software license included
Power Supply:
85 V - 250 V / AC
Power Consumption:
230 W
Dimensions:
320/260/140 mm
Product Weight:
11.5 kg
User Manual:Show Lazer Işık Sistemleri Satın Alın

Laserworld, gösteri lazer ışık sistemlerinin üretimi ve dağıtımı alanında bir dünya lideridir. Ürün portföyü, küçük, giriş seviyesi lazer ışık sistemlerinden (efekt lazerleri, kulüp lazerleri </ a>, parti lazerleri ) üst düzey profesyonel lazerlere kadar. Her ürün ve ürün serisi belirli bir müşteri grubunu hedeflediğinden, Laserworld ürün portföyündeki lazer sistemleri birbirini tamamlayarak heterojen müşteri gruplarına yol açar: müzik ekipmanı perakende mağazaları, müzik mağazaları, gece kulüpleri, eğlence parkları, kiralama ve prodüksiyon şirketleri bunların sadece küçük bir parçası.
Laserworld, satışta olan lazer ışık sistemleri için çevrimiçi bir mağaza işletiyor. Doğrudan oradan lazer ışık sistemleri satın almak veya sayısız dağıtım ortağımızdan satın almak mümkündür. Ticari müşterilerin bayi olarak kaydolmaları önerilir.

Lazer Sistemleri Kirala

Satın almak her zaman mantıklı değildir, ancak lazer gösteri sistemleri kiralamak </ a >. Laserworld, kiralık büyük bir lazer sistemi stokuna sahiptir. Kiralık lazer sistemleri dünya çapında nakliye için mevcuttur ve ayrıca profesyonel lazer operatörleri ile birlikte kiralanabilir. Sadece RTI tarafından yapılan yüksek profesyonel lazer gösterisi ekipmanını kiralıyoruz. Dolayısıyla, PIKO ürünleri, NANO ve NEO Serisi mevcuttur. Ve tabii ki Showcontroller , Pangolin ve Lasergraph DSP lazer gösterisi kontrol sistemleri de kiralanabilir.
Laserworld, 10W ve daha fazla RGB beyaz ışık lazer sistemi stoğuna sahiptir. çevrimiçi kiralama fiyat listesi yardımcı olur Kiralama için doğru lazerin seçilmesinde ve kira bedelinin hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca pus makineleri, duman makineleri veya MIDI denetleyicileri gibi kiralık lazer aksesuarlarını seçmek de mümkündür.

Lazer Şov Üretimi

Gösteri ortaklarının uzun yıllara dayanan deneyimi ve lazerlerin ürettiği lazerlerin birçok geçmiş lazer şovu ve multimedya şov projelerinden Laserworld Group faaliyete geçti, bizi her tür lazer gösterisi prodüksiyonu veya lazer gösterisi projesi için doğru ortak haline getirdi. Lazer sistemlerinin veya multimedya projeksiyonlarının sabit kurulumu olursa olsun, veya geçici bir gösteri ise: Uzmanlarımız lazer gösterisi planlama, tasarım, yerinde uygulama ve lazer gösterisi prodüksiyonu . Anahtar teslim multimedya gösterisi çözümleri ve Laser Show prodüksiyonları , büyük sahne şovlarında olduğu gibi kısmen veya diğer şov prodüksiyonlarına gömülü festivaller veya konserler. Zaman kodlu, önceden senkronize edilmiş şovların yanı sıra canlı lazer şovları da yapılabilir: Her iki tür için de uzmanlarımız var, son derece karmaşık senkronizasyon senaryolarını bile idare edebilirler.
Küçük ölçekli lazer şovları yapmak da mümkündür. az para: Bize lazer şovunuz için planlarınızdan bahsedin, şov bütçesini karşılayan bir şov belirlemenize yardımcı olalım.

Lazer Gösterisi Referansları

Lazer şovlarının ve multi medyanın birçok referansıia, Laserworld grubu tarafından üretilen lazer sistemlerinin geçtiğimiz yıllarda biriken faaliyete geçtiğini gösterir, bu nedenle bunları portföy bölümü . Elbette, bu referanslar, ortaklarımızın yıllar boyunca yaptığı lazer şovlarının ve multimedya şovlarının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir, çünkü müşterilerimizin çoğu, projelerini referanslarımızda göstermemizi istememiştir - esas olarak bunlar ticari lazer olduğundan Herkese açık olarak gösterilmesi amaçlanmayan uygulamalar veya kurumsal lazer şovları. Yine de çok sayıda referans hazırladık ve daha fazlasını eklemeye devam ediyoruz.
Laserworld Group'un ortakları, birçok farklı durumda ve birçok farklı uygulama için lazer şovları ve multimedya projeleri gerçekleştirdiler. Lazer şovlarının en sık görülen yerleri gece kulüplerinde , festivaller , eğlence parkları ve kurumsal şovlarda . Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve müzisyen, sahne şovları için lazer şovu ve multimedya desteğine güveniyor. Bunun yanı sıra, düğünlerde , ürün sunumları için veya mimari ve haritalama .
Distributed Brand Laserworld Distributed Brand tarm distributed brand Ray Technologies
Showcontroller logo greyShoweditor laser show software Distributed Brand Pangolin Distributed Brand coherent 
 

Türkiye'de Laserworld Laserworld(Switzerland) AG   -   [ Gizlilik Politikası | Yasal bilgi ]